ترانزیستور UJT

دسته بندی : الکترونیک, ترانزیستور چیست؟,

ترانزیستور unijunction (UJT) دستگاه نیمه هادی الکترونیکی است که تنها یک محل اتصال است. UJT دارای سه ترمینال : امیتر (ه) و دو پایگاه (B1 و B2). پایه های نوار آرامی doped ان نوع از سیلیکون تشکیل شده است. دو اهمی تماس B1 و B2 می به پایان می رسد در آن وصل شده است. ساتع کننده از نوع فسفر است و به شدت doped. مقاومت بین B1 و B2 ، وقتی که باز است ساتع کننده مدار نامیده می شود مقاومت interbase.دو نوع ترانزیستور unijunction وجود دارد :
ترانزیستور unijunction اصلی ، یا UJT ، دستگاه ساده است که در اصل یک بار از مواد ازت نوع نیمه هادی است که به نوع مواد فسفر شده است جایی در امتداد طول آن منتشر ، تعریف دستگاه η پارامتر است. 2N2646 نسخه بیشتر مورد استفاده از UJT است.
ترانزیستور unijunction برنامه ریزی ، و یا قرار داده است ، پسر عموی نزدیک به تریستور است. مانند تریستور آن از چهار لایه PN تشکیل شده است و یا یک آند و کاتد متصل به اولین و آخرین لایه ، و دروازه های متصل به یکی از لایه های درونی. آنها به طور مستقیم قابل تعویض با UJTs مرسوم نیست ، اما انجام یک عملکرد مشابه هستند. در مدار پیکربندی مناسب با دو "برنامه نویسی" مقاومت برای تنظیم پارامتر η ، آنها مثل UJT متعارف رفتار کنند. 2N6027 نمونه از این دستگاه است.
UJT که با یک ولتاژ مثبت بین این دو گرایش به پایگاه. این باعث افت پتانسیل در امتداد طول دستگاه. هنگامی که ولتاژ امیتر است تقریبا یک دیود ولتاژ بالا ولتاژ در نقطه ای که انتشار فسفر (ساتع کننده) است ، جاری آغاز خواهد شد تا از جریان امیتر را به منطقه باز هدایت می شود. از آنجا که این منطقه پایه بسیار آرامی doped ، جریان اضافی (در واقع پایه اتهامات در منطقه) باعث مدولاسیون رسانایی که باعث کاهش مقاومت آن بخش از محل اتصال پایه بیس بین امیتر و ترمینال B2. این کاهش در مقاومت به معنای آن است که محل اتصال امیتر بیشتر گرایش به جلو ، و حتی بیشتر موجود است تزریق می شود. به طور کلی ، اثر مقاومت منفی در ترمینال ساتع کننده. این چیزی است که باعث UJT مفید باشد ، به خصوص در مدار اسیلاتور ساده است.
مدارات Unijunction ترانزیستور محبوب در مدارات الکترونیک hobbyist در 1960s و 1970s شدند زیرا آنها اجازه اسیلاتورهای ساده می شود ساخته شده است با استفاده از تنها یک دستگاه فعال است. به عنوان مثال ، آنها برای اسیلاتورهای آرامش در نور بارق متغیر میزان استفاده می شود. [1] پس از آن ، به عنوان مدارهای مجتمع محبوب تر شد ، اسیلاتورهای مانند آیسی تایمر 555 تر می شد که معمولا استفاده می شود.
علاوه بر استفاده از آن به عنوان دستگاه فعال در اسیلاتورهای آرامش ، یکی از مهم ترین برنامه های کاربردی از UJTs یا می گذارد این است که ماشه تریستور (SCR ، TRIAC ، و غیره). در واقع ، ولتاژ دی سی را می توان برای کنترل UJT و یا قرار مدار می شود که "در دوره" را افزایش می دهد با افزایش ولتاژ کنترل دی سی. این برنامه مهم برای آث بزرگ کنترل جریان


برچسب‌ها : **
نویسنده: یونس غلامی | نسخه قابل چاپ | 1391/8/17 - 22:24 | 1 2 3 4 5 | اشتراک گذاری :

آخرین مطالب

محبوب ترین مطالب

موضوعات

آمار وبلاگ

کد های کاربر